PROJEKT Pro-Po-Li (Promocija poduzetništva i obrtništva među srednjoškolcima u Ličko – senjskoj županiji) STUDIJSKO PUTOVANJE

U završnoj fazi Projekta Pro–Po–Li učenici ambasadori svojih škola i njihovi mentori bili su na dvodnevnom studijskom putovanju.  Radi se o 10 učenika iz pet srednjih škola Ličko – senjske županije, a predstavnice Srednje škole Plitvička jezera su Graciela Grubešić (2. razred htt) i Kristina Majetić (3. razred htt) te njihova mentorica prof. Marijana Furlan.

Na dvodnevno studijsko putovanje krenuli smo u nedjelju 21. veljače u 11 i 30 sati da bi najprije posjetili do Obiteljskoga gospodarstva Repro-eko u blizini Jastrebarskog. To je gospodarstvo specijalizirano za proizvodnju i preradu organski uzgojene hrane, odnosno vegetarijanske hrane. Radi se o žitaricama i proizvodima od žitarica koji imaju eko certifikat i na nacionalnoj razini i na razini Europske unije.  Nakon zanimljive prezentacije, na imanju smo i ručali, a ručak se sastojao od sasvim drugačije hrane od one na koju smo navikli: od seitana (pšeničnoga glutena), popečaka i tofua (sira od soje). Ovo je drugi organizirani posjet obiteljskim gospodarstvima u okviru projekta iz čega učenici „iz prve ruke“ doznaju kako ljudi mogu voditi uspješne poslove na svojim imanjima. To je za naše učenike poseban poticaj jer, upravo u takvim primjerima prepoznaju  potencijale područja u kojem žive koji u kombinaciji s obiteljskim resursima mogu rezultirati jednim uspješnim poduzetničkim pothvatom.

Uslijedio je odlazak u Zagreb, smještaj u hotelu Central i šetnja gradom. Drugog dana učenici, njihovi mentori i voditelji projekta Pro-Po-Li primljeni su u Ministarstvu poduzetništva i obrta te u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava koje je ujedno i nadležno za ovaj projekt. U MINPO-u primila nas je Antonija Mršić, načelnica Sektora za međunarodnu suradnju i poticanje inovacija, te su mladi ambasadori poduzetništva predstavili svoje ideje. Načelnica im je dala konkretne informacije i savjete vezane za nadležnost Ministarstva.

Slijedio je posjet GTF-u (Inicijativa za održivi rast), nevladinoj udruzi koja je nositelj projekta Pro-Po-Li, te Ministarstvu rada i mirovinskog sustava gdje su učenike primili voditelji odjela za pripremu projekata. I tu su učenici imali prilike govoriti o svojim idejama te dobiti poneki savjet i upozorenje o mogućim preprekama.

Mladi ambasadori poduzetništva izuzetno su zadovoljni cjelokupnim programom putovanja te se uvelike primjećuje njihov napredak od početka provedbe. Pred njih se stavlja i dodatni zahtjev, a to je da prenesu svoja iskustva u lokalnoj zajednici, ali i da nastave promicati poduzetništvo kao oblik (samo)zapošljavanja i nakon službenog završetka projekta.

U tome imaju podršku svojih mentora, ravnatelja i voditelja projekta. Želimo im puno uspjeha u poslovnom svijetu!

Također se nadamo da će i sljedeće generacije učenika imati što više prilika sudjelovati u sličnim projektima koji su zaista hvale vrijedni.

objavio: Andreja Aždajić   datum: 24. 2. 2016.