Prošloga smo tjedna, od 26.-28. ožujka bili u posjeti Srednjoj strukovnoj školi Vinkovci, u sklopu projekta Kasiopeja. Domaćini su nam pripremili niz edukacija i radionica kako bismo što bolje upoznali njihov zavičaj.
1. Radionica „Vinkovci, svijet u malom”
Učenici i njihovi mentori su nam predstavili svoja zavičajna jela. Sudjelovalo je šest učenika iz naše škole te četiri učenika škole domaćina i nastavnici Marijana Furlan, Ivana Živčić, Marin Hrgota, Branka Rimac i Maja Vidić.
Nastavnik povijesti upoznao nas je sa značenjem Vinkovaca kroz povijest, s naglaskom na povezanost Vinkovaca s drugim dijelovima države i svijeta pod nazivom Vinkovci – grad željezničara. Nastavak predavanja o najstarijem naselju u Europi održao je nastavnik geografije te predstavio turističku ponudu županije.
2. Radionica „Jedna je dovoljna, a dvije su malo”
Posjet destileriji Abelo omogućio je učenicima da spoznaju što se i na koji način može proizvesti od meda iz vlastitog pčelinjaka, upoznali su cijelu paletu raznovrsnih proizvoda, vidjeli iznimno zanimljiv dizajn i naravno degustacijom se uvjerili u njihovu kvalitetu.
3. Radionica „ Projekti za mene”
U prostorima Agencije za razvoj i investiciji grada Vinkovaca VIA, predstavljen nam je grad Vinkovci kroz mnogobrojne projekte koje je agencija pripremala i provodila s posebnim naglaskom na socijalno poduzetništvo.
4. Radionica „ Zavičaj zvan Slavonija”
Poseban dojam na naše učenike ostavio je posjet Gradskom muzeju grada Vinkovaca koji predstavlja priču o najstarijem naselju u Europi u kojem kontinuitet života započinje prije više od 8000 godina. Vidjeli su i Orion, najstariji indoeuropski kalendar te se uvjerili da se naš projekt s razlogom naziva Kasiopeja.
5. Radionica „ Turizam i gastronomija”
U prostorima Turističke zajednice direktorica nas je upoznala s radom i projektima Turističke zajednice, s naglaskom na gastronomsku ponudu grada Vinkovaca.
6. Radionica „ Zavičajni okusi”
Zavičajni okusi naziv je radionica koju su vodili nastavnici kuhari Srednje strukovne škole Vinkovci Ana- Marija Stanković, Mario Janociok i Ivana Milaković. U školskome praktikumu kuharstva, nastavnici su objedinili nekoliko predstavnika slavonske kuhinje i njezinih okusa kao što su svinjski kare na slavonski način, papula, pečena bundeva, smuđ na slavonski način, prodimljena kobasica, pašteta od čvaraka, te nam pripremili zajedno s učenicima pravu slavonsku gozbu. Nastavnici su nesebično podijelili svoje znanje i iskustvo našim učenicima kako bi i sami što bolje interpretirali jela. Osim slanoga, za slatke okuse pobrinula se nastavnica slastičarstva Ružica Šošić, koja je vodila radionicu izrade salenjaka, poznatih pod nazivom hrvatski kroasani. Sudjelovanjem u ovoj radionici učenici su pokazali svoja znanja i vještine u radu.
7. Radionica „ Jelo slavonskih pašnjaka”
Tradicionalna slavonska kuhinja i nadaleko poznata slavonska gostoljubivost zaokružena je u priči u Šokačkom stanu, gdje smo odradili gastronomske radionice izrade Slavonskog čobanca i tačaka. Nakon upoznavanja Šokačkoa stana, održana je radionica izrade slavonskog čobanca. U čobancu se najčešće skriva nekoliko vrsta mesa, među kojima prednjače svinjetina i junetina, a najukusniji je kada se jede u dobrom društvu, kao što je u našem slučaju. Njegovu zanesenost i zaljubljenost u svoju struku, prenio je i našim učenicima. Osim slavonskog čobanca učenici su se okušali i u izradi tačaka, tradicionalnog jela slavonsko- baranjskog kraja. Učenici su probali čobanac koji su pripremili, ali i uvjerili se da neke vrste paprika mogu biti zaista ljute. Sve su to zasladili tačkama čiji im je naziv na početku radionice bio vrlo čudan jer tačke u Lici imaju potpuno drugo značenje.
8. Radionica „Hrvatska pata negra”
OPG Ferbežar iz Otoka, diči se svojim tradicionalnim slavonskim proizvodima pripremljenim na tradicionalni način, uz moderan pristup i tehnologiju. Slavonski kulen, kobasice, šunka, čvarci, slanina dobiveni od crne slavonske svinje (hrvatska pata negra) samo su manji dio velikog proizvodno- prodajnog asortimana. Kako bi kvaliteta proizvoda bila iznimno visoka, koriste se najkvalitetnije sirovine od mesa svinja uzgojenih na imanju uz rub hrastove šume. Posjetili smo ovo obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo, kako bi uvidjeli gastronomski zbir ove regije.
9. Radionica „Riba i meso se vole”
Učenici i mentori uključeni u projekt, posjetili su OŠ I. Meštrovića Vinkovci, koja sudjeluje u programu Živjeti zdravo, čiji je glavni cilj educirati učenike o dostupnosti sadržaja za provođenje zdravih stilova života, razvijati kritičko mišljenje o hrani koju učenici konzumiraju, poučiti o metodama ekološkog uzgoja hrane i drugo. Učenike je u školskoj kuhinji je primio kuhar, koji je vodio radionicu izrade Perkelta. Tradicionalna delicija iz Slavonije i Baranje, napravljena je od odrezaka soma, luka, češnjaka, mljevene crvene paprike, blage i ljute, te slanine. Poslužuje se uz domaće rezance pomiješane sa sirom i slaninom.
Ovim edukacijama i radionicama završili smo jednu etapu projekta, a sada s nestrpljenjem očekujemo uzvratni posjet naših domaćina Lici gdje ćemo nastaviti s istraživanjem zavičajnih okusa na domaćem terenu.
Zahvaljujemo svojim domaćinima te njihovim pridruženim partnerima na gostoprimstvu te zaključujemo da Vinkovci s punim pravom imaju slogan „protkani zlatom
Skip to content