Predavanje za učenike Srednje škole

Dana, 11 ožujka, 2014. u 11: 30h održano je uvodno predavanje za učenike Srednje škole Plitvička jezera na temu "kratka šetnja kroz arheološke lokalitete".  Predavanje je održao kustos Arheološkog muzeja Zagreb g. Sanjin Mihelić mr.sci. U namjeri učenike upoznati s temeljnim odrednicama arheologije kao struke, tj. što je to arheologija te koje su njene mogućnosti realizacije na području općine Plitvička jezera.

Predavanje je otvorio Alen Maračić, profesor povijesti i latinskog jezika, koji je ujedno i nositelj arheoloških aktivnosti od strane Srednje škole Plitvička jezera, a predavanju su nazočili učenici III razreda HTT-a (koji će aktivnosti pratiti u obligatornoj formi kroz nastavni predmet Zavičajna povijest), te dio zainteresiranih učenika škole koji će u aktivnostima sudjelovati na dobrovoljnoj osnovi. Predavanje je bilo zanimljivo što potvrđuje činjenica mnoštva učeničkih pitanja. Pitanja su bila raznovrsna i zanimljiva na temelju kojih se da zaključiti da se kod dijela učenika pojavio pojačani interes za sudjelovanjem u arheološkim aktivnostima u okviru redovne nastave. Podsjećamo da je ovo uvodno predavanje označilo početak realizacije suradnje Srednje škole Plitvička jezera i Arheološkog muzeja Zagreb. Suradnja je započela  koncem prošle godine kada se u prostorijama srednje škole Plitvička jezera održala jednomjesečna arheološka izložba.
Buduća suradnja će uključivati rad na edukaciji učenika, od strane voditelja aktivnosti (MIHELIĆ/MARAČIĆ), sudjelovanje u arheološkim terenskim istraživanjima, posjeti arheološkim muzejima, zavičajnim muzejima, institutima i sl. Učenici će na svojim zadacima učiti o teorijskim i praktičnim radnjama koji se tiču arheologije. U postizanju tog cilja će se koristiti iskustvima drugih ali i vlastitog iskustva.

objavio: Andreja Aždajić   datum: 10. 4. 2014.