TERENSKA NASTAVA ZAGREB - 19. listopada 2015.

Učenici trećeg razreda opće gimnazije i trećeg razreda hotelijersko – turistički tehničar išli su na terensku nastavu u Zagreb. Nastava je realizirana u sklopu nastavnih predmeta geografije i politike i gospodarstva s nastavnicama Renatom Babić i Marijanom Furlan.

Po dolasku u Zagreb posjetili su Predstavništvo Europske komisije u Republici Hrvatskoj.

Učenicima je održano predavanje o ulogama Predstavništva kao što su:

• objasniti kako politike EU-a utječu na građane  Hrvatske
  • biti izvor informacija vezanih uz EU za hrvatsku vladu te druga upravna tijela i dionike u Hrvatskoj
  • službama za tisak i medije u Hrvatskoj pružati informacije o razvoju događaja u donošenju politika EU-a
  • govoriti u ime Europske komisije kao njezin glas u Hrvatskoj
  • izvješćivati Komisiju u Bruxellesu o važnim političkim, gospodarskim i društvenim događanjima u Hrvatskoj...

Komisija ima predstavništva u svih 28 zemalja EU-a. Osim toga dobili su osnovne informacije o povijesti I razvoju Europske unije, institucijama Europske unije i mogućnostima koje Europska unija pruža svojim građanima (slobodno tržište, zapošljavanje, obrazovanje…)

Nakon toga učenici su posjetili  Hrvatski sabor i po prvi puta imali  su priliku pobliže se upoznati s funkcioniranjem zakonodavne vlasti. U okviru posjeta Saboru učenici su obišli sve važnije prostorije kao što su Sabornica, dvorana nekadašnjeg Županijskog doma, soba za sastanke s državnim čelnicima i druge manje dvorane i saloni. Sve te velike, raskošne prostorije , kao i crveni tepih  ostavili su na učenike poseban dojam. Vidjeli su portrete svih dosadašnjih predsjednika Sabora do sedmog saziva, a posebno zanimljivo bilo je vidjeti biste velikana Hrvatskog sabora i saznati koji je doprinos svaki od njih dao u povijesti saborovanja. Tijekom cijelog obilaska učenici su slušali o ulozi Sabora, njegovim ovlastima, ustrojstvu, radnim tijelima, sjednicama, povijesti saborske palače i drugim važnim ulogama Sabora.

Oko 16:30 išli su posjetiti novootvoreni Muzej iluzija koji nudi posebno vizualno, osjetilno  i edukativno iskustvo. Muzej je prepun različitih holograma, optičkih varki, rupa bez dna i ostalih zanimljivih eksponata. Nakon ozbiljnih tema učenici su se u Muzeju malo opustili i zabavili prije povratka kući.

objavio: Marijana Furlan   datum: 27. 10. 2015.