Dvodnevni izlet učenika Učeničkog doma Srednje škole Plitvička jezera u Istarsku i Primorsko – Goransku županiju

U subotu 23. travnja u 8.00 sati učenici doma, zajedno s odgajateljima zaputili su se prema Puli. Na putu prema Puli posjetili su grad Hum, koji je ušao u Guinnessovu knjigu rekorda kao najmanji grad na svijetu sa svega 17 stanovnika. Nakon Huma, posjetili su Motovun koji je poznat po Motovun film festivalu, kao grad tartufa te kao grad Velog Jože.

. U Motovunu su posjetili Gradske zidine, Romaničko-gotički zvonik, te Romaničku komunalnu palaču. Na putu za Pulu posjetili su još i Poreč gdje su posjetili Urbanistički antički raster, Forum, Martov i Neptunov hram, Srednjovjekovne bedeme, Okruglu kulu, Palaču Zuccato , Sjevernu kulu te Peterokutnu kulu. U Poreču su učenici posjetili i Akvarij-terarij gdje su mogli vidjeti neke egzotične životinje, a oni hrabriji su imali priliku držati pitona i iguanu. U Poreču se također nalazi i Eufrazijeva bazilika koja je pod zaštitom UNESCO-ve kulturne baštine od 1997. koju su naši učenici, po želji i interesu, mogli posjetiti. Nakon Poreča stigli su u Pulu gdje su dobili srdačnu dobrodošlicu ravnateljice doma gđe Milice Majstorović, odgajatelja doma te noćnoga pazitelja. Ravnateljica zajedno s učenicima učeničkog doma Pula pokazala je našim učenicima dom i uputila ih na večeru. Nakon večere slijedilo je druženje učenika iz domova koji su izmijenili svoja iskustva iz vlastitog doma i stvorili nova poznanstva. U nedjelju ujutro učenike je dočekao doručak i motivacijski govor ravnateljice učeničkog doma Pula te su se učenici uputili na obilazak grada. U Puli su posjetili Arenu, Zlatna vrata (Slavoluk Sergijevaca), Forum, Gradsku vijećnicu, Augustov hram, Malo rimsko kazalište, Dvojna vrata, Herkulova vrata i Kaštel. Ravnateljica doma Pula im je i ispričala legendu o Argonautima.  Nakon razgledavanja grada učenici su se uputili u dom na ručak. Nakon ručka uputili su se prema domu u Korenicu. Na putu prema Korenici posjetili su Opatiju i tamo pogledali Villu Angiolina te park Angiolina, kupalište Slatina i Ulicu Slavnih, Djevojku s galebom i prošetali su se šetnicom Lungomare. Povratak je bio u kasnim večernjim satima.

Učenicima koje zanima arhitektura, povijest ili jednostavno vole obilaziti turističke gradove i gradove s velikom poviješću uživali su na ovom dvodnevnom putovanju, komentari su pozitivni i učenici se raduju novom iskustvu sličnom ovom.

objavio: Andreja Aždajić   datum: 27. 4. 2016.