Terenska nastava - III. razred htt-a i nastavnica R. Babić OTOČAC, subota 24. ožujka 2012.

Iz Korenice smo krenuli u 8.30 sati ujutro i zaputili se prema Otočcu. Odmah po dolasku posjetili smo Hrvatski centar za autohtone vrste riba i rakova krških voda – Otočac.  Tamo su nas dočekali ljubazni domaćini te nam na poučan i jednostavna način približili netaknutu prirodu rijeke Gacke. Prvo smo pogledali kratki film i saznali brojne informacije o rijeci i njezinim stanovnicima. Potom smo prošetali njihovim uređenim bazenima za riječnu pastrvu i bazenima u izgradnji za riječnog raka. Nakon toga obišli smo Pećinu za koju nam je vodič rekao kako su u njoj živjeli i ljudi i životinje zajedno.

Nastavili smo put te razgledali centar grada Otočca. Posebno zanimljiv bio nam je novi spomenik Domovinskom ratu. Razgledali smo i crkvu Presvetog Trojstva koja se nalazi u centru grada. Uživali smo i u čarima parka te se pitali kada ćemo mi u Korenici imati takav.
Nakon kratke pauze posjetili smo vrijedan zavičajni Muzej Gacke Otočac. Muzej Gacke je zavičajni muzej smješten u središtu grada i djeluje u zgradi, spomeniku kulture od nacionalnog značaja, koja je sagrađena u duhu klasicizma na prijelazu iz 19. u 20. st. Muzej prati priču o Otočcu i Gackoj dolini od prapovijesnih vremena do danas, od materijalne kulture Japoda kao najstarijih poznatih stanovnika toga područja, rimske vladavine te nastanka i prvog spomena Otočca, preko borbi s Turcima, Vojne krajine, Prvog i Drugog svjetskog rata do razdoblja gospodarskog i kulturnog razvitka Otočca i njegova stradanja u Domovinskom ratu. Učenicima je posebno bila zanimljiva zbirka naoružanja iz Domovinskog rata te dvorana u kojoj je bilo zasjedanje ZAVNOH-a.
U Korenicu smo se pomalo umorni vratili oko 15.00 sati. Bila je ovo još jedna zanimljiva terenska nastava na kojoj su naši učenici ponovo pokazali disciplinu, kulturno ponašanje i želju za otkrivanjem ljepota svoga zavičaja.

objavio: Andreja Aždajić   datum: 2. 4. 2012.