« Ožujak 2024 »

TERENSKA NASTAVA SPLIT – KLIS – SALONA

U subotu, 13. travnja 2013. učenici 1., 2., 3. i 4. razreda opće gimnazije te 4. razred hotelijersko turističkih tehničara bili su na terenskoj nastavi u pratnji nastavnica Željke Brozović i Renate Babić.

Po dolasku u Split učenici su imali kratku pauzu. Potom smo od 11.45 do 13.15 u dvije grupe obišli Muzej grada Splita uz njihovo stručno vodstvo. Muzej se nalazi u reprezentativnoj gotičko-renesansnoj palači koja je pripadala splitskoj plemićkoj obitelji Papalić. Izbor muzejskih izložaka kronološki prati vrlo dugi povijesni i prostorni razvitak Splita kroz graditeljsku i kulturno-umjetničku djelatnost. Učenici su tako upoznali dugu i zanimljivu povijest Splita.

Učenici su nakon toga imali vrijeme za odmor, ali ujedno i za samostalno upoznavanje i istraživanje Dioklecijanove palače.

Na tvrđavu Klis smo stigli u 15.00 sati i odmah se podijelili u dvije grupe te se zadržali do 17.30 sati. Tamo su nas dočekali pripadnici povijesne vojne formacije Kliških uskoka u živopisnim povijesnim odorama i s izvornim naoružanjem iz pripadajućeg doba slavne uskočke srednjovjekovne prošlosti. Razgledali smo povijesne znamenitosti unutar tvrđavskog kompleksa u pratnji uskočkih vodiča. Posjetili smo sakralni objekt povijesne crkve sv. Vida unutar zidina Tvrđave. Razgledali smo izloške iz muzejske zbirke povijesnog uskočkog oružja i odora u objektu Uskočke oružarnice unutar Tvrđave. Osim toga promatrali smo  atraktivni uskočki performance mačevalački dvoboj. Na kraju je učenicima najzanimljivije bilo promatranje te sudjelovanje u gađanju meta sportskim lukom i strijelom. Nakon kratkog natjecanja bolji su bili 3. i 4. razredi te su njihovi predstavnici dobili i simbolični dar.

Odmah nakon Klisa spustili smo se u Salonu i zadržali se do 19.00 sati. Tu smo se samostalno upustili u promatranje i istraživanje nekada važne metropole rimske provincije Dalmacije.

Nastavnica: Renata Babić

objavio: Andreja Aždajić   datum: 25. 4. 2013.